Časopis Reflex.cz
Aktuální číslo časopisu Reflex online.   
- Kurzové sázení by mohlo být národním sportem. Češi ho milují
Podle Výroční zprávy o hazardním hraní z roku 2019 se chuť Čechů k sázení výrazně zvýšila v porovnání s předchozím rokem. Loni totiž prosázeli rekordní sumu 389 miliard korun, což je o celých 55 % více než v roce 2018. Celkem bylo na výhrách vyplaceno 353 miliard. Věčné diskuze na téma českého národního sportu tedy mohou ustat – není to fotbal ani hokej, ale zdá se, že Češi mají nejvřelejší vztah právě k hazardu. Co se skrývá v pozadí tohoto enormního zájmu a na co Češi nejvíce sázejí?
- Čepro a Agrofert. K čemu veřejné zakázky? Řepka tudy vesele teče i bez nich
Česko, země zaslíbená, která mlékem a řepkou oplývá... A Babišův Agrofert si krom ždímání eráru na veřejných zakázkách polepší nejspíš ještě trochu více - poslanci totiž schválili povinné kvóty na české potraviny v obchodech. Dnes se v Událostech Luďka Staňka na Mall.tv podíváme, jak to vlastně v týhle zemi funguje.
- Tip na výlet: Pradávné menhiry u šumavského městečka Volary a další zajímavosti v okolí
Volary mají necelé čtyři tisíce obyvatel a leží uvnitř Chráněné krajinné oblasti Šumava, těsně u hranic národního parku. Založeny byly patrně ve 13. nebo 14. století při kolonizaci Šumavy a postupně se staly největším soumarským sídlem na české straně Zlaté stezky, což byla důležitá obchodní trasa spojující Pasov s českými zeměmi. Ukážeme vám, co ve Volarech a v jejich nejbližším okolí stojí za vidění.
- Vláda v rámci boje proti připosranosti z vakcíny otevírá obchody se spodním prádlem
Diky tomu, že je PES již pár dní na čtvrtém stupni, si mohla vláda dovolit po delší době konečně nějaké to rozvolněníčko. Vedle papírnictví a obchodů s dětským oblečením otevírají rovněž prodejny se spodním prádlem.
- Babiš se socany vede džihád proti živnostníkům. Jejich daně mu nestačí na rozhazovačnou politiku
Před několika týdny šéf Asociace samostatných odborů České republiky Bohumír Dufek veřejně prohlásil, že „jen polovina restaurací za něco stojí, zbytek ať zkrachuje“. V Reflexu se pro tohoto odboráře ujalo označení „rudý nok“. Byť je to vtipné pojmenování, v praktické rovině nevystihuje podstatu celého problému, proč se zde v ČR vede ze strany některých politiků, státních úředníků a odborářů „džihád“ proti živnostníkům a malým firmám, ke kterému navíc podle všeho zneužívají i současnou epidemii koronaviru.
- Generál po bitvě: Na sociálních sítích perlil nejen Trump, ale i čeští politici
Funkční období 45. prezidenta USA Donalda Trumpa končí. Americký prezident, to je těžká váha. A tak se k němu a jeho protikandidátům čeští politici na Twitteru většinou vyjadřovali opatrně nebo raději vůbec. Ale ne úplně všichni si dali pozor, někteří přeci jen přišli s předpovědí nebo názorem. A ne vždycky to klaplo.
- Inaugurace živě: Joe Biden dnes oficiálně nastoupí do úřadu prezidenta USA
Demokrat Joe Biden dnes kolem 18:00 složí prezidentskou přísahu a stane 46. hlavou Spojených států. Jeho slavnostní inaugurace však dozná oproti předchozím letem řadu podstatných změn. Kvůli pandemii covidu-19 se jí zúčastní jen zlomek obvyklého počtu návštěvníků, bude na ní poprvé po 152 letech chybět odcházející hlava státu, a doprovází jí nevídaně přísná bezpečnostní opaření. K těm úřady přistoupily vzhledem k nedávným nepokojům na stejném místě, kde Biden slavnostně převezme úřad.
- Langmajer boří internet. A stačí mu na to jen párátko!
Není tělo jako tělo! To uplynulý víkend prokázal Jiří Langmajer, když se na Instagramu taky pochlubil otužovací fotkou. Jenže se pochlubil i videem. A zbořil internet. Nestyděl se totiž sundat ručník a ukázat se "na Adama". Je to samozřejmě jeho rozhodnutí, ale...řekněme si upřímně - to neměl dělat. Bizárů na internetu ale není nikdy dost zjevně.
- Poslanci nařídili, kolik českých potravin prodávat. Kdy dojde na oblečení, elektroniku a další zboží?
Schválením kvót na prodej českých potravin poslanci předvedli, jaké myšlenkové klima ve sněmovně panuje. Státní dirigismus, krok zpět k plánovanému socialistickému hospodářství. Proč ale zůstávat na půli cesty, tedy jen u potravin, a nenařídit zákonem kompletně všem obchodníkům, co (ne)mohou zákazníkům nabízet?
- Katolík v čele Spojených států. Před 60 lety nastoupil do úřadu John F. Kennedy
Jeho osoba vzbudila v Americe značný rozruch, který de facto trvá do dnešních dnů. Usměvavý, fotogenický a uvolněný. Svým zvolením zbořil některé zažité mýty, Spojené státy poprvé vedl katolík. Za zmínku stojí i věk, v době inaugurace, která proběhla 20. ledna 1961, mu bylo 43 let, což z něj dělá druhého nejmladšího prezidenta USA. Na druhou stranu za jeho vlády byl svět nejblíže jaderné válce.
- Miroslav Kalousek, Terminátor i Lucifer české politiky, odchází. Aby se zase vrátil
Já se vrátím (I'll be back) je legendární hláška, kterou ve filmu Terminátor použil Arnold Schwarzenegger poprvé v roce 1984. To bylo ve stejný rok, kdy tehdy čtyřiadvacetiletý Miroslav Kalousek vstoupil do Československé strany lidové a zavrtal se tím do české politiky, ve které je dodnes. V úterý ale Kalousek oznámil, že po 22 letech opouští Poslaneckou sněmovnu a že se vzdává mandátu. Co přesně tento úkrok znamená ještě uvidíme. Život tohoto politika ukazuje, že se nejspíš zase vrátí, stejně jako slavný Terminátor.
- Nejhorší noční můra každého muže: Fotograf žije od března v karanténě se svou matkou a exmanželkou
Váš zaměstnavatel vyhlásil celofiremní home office a vy jste nucení prožít současnou situaci se svou vlastní ženou, která právě kvůli koronaviru přišla o zaměstnání? Máte pocit, že je to to nejhorší, co se vám za posledních 10 let mohlo stát a že je téměř nereálné přežít tuto situaci bez úhony? Tak teď si představte, že lze dopadnout ještě daleko hůř.
- Systém očkování funguje. Je to kampaň a spiknutí starých lidí proti mně, stěžuje si Andrej Babiš
Minulý týden se s velkou pompou spustil systém elektronické rezervace pro očkování lidí nad osmdesát let a je to jeden veliký úspěch.
- Vřelý sultanát jménem Omán aneb Kde ožívají pohádky tisíce a jedné noci
Omán je mým bezkonkurenčním favoritem na Arabském poloostrově. Neotálejte jako dříve já a vyrazte co nejdříve, ať vám tento neobroušený diamant neukradnou turisté ze zbytku světa.
- Alexandr Vondra: Donald Trump to všechno podělal
Amerika je teď jiná země, než když jsem tam žil, říká europoslanec a bývalý velvyslanec ve Spojených státech Alexandr Vondra. Donald Trump podle něj de facto vynuloval vše dobré, co za 4 roky udělal, a prohrál i nedávné senátní volby republikánům. Svoboda slova je prý ohrožená a je třeba rozbít monopoly sociálních sítí. Vondra taky kritizuje nákup vakcín Evropskou unií.
- Expresní zásilka z Británie dorazila! A expresním tempem se tu bude i šířit
Kdo se bál, že s vystoupením Velké Británie z Evropské unie přijdeme o export, ten už smutnit nemusí. Od našich anglických přátel nám sem totiž přes všechny blokády dorazil nový koronavirus! A dnes se v Událostech Luďka Staňka na Mall.tv podíváme, jakou má Česko vůbec šanci...
- Tak šel čas s Miroslavem Kalouskem, jedním z nejvýraznějších českých politiků
Předseda poslanců TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek složil poslanecký mandát. Jeden z nejvýraznějších českých politiků poslední doby tak Sněmovnu opouští po dlouhých dvaadvaceti letech.
- Takhle chutná svoboda. Fotograf Christopher Brodie vypráví skrze svůj polaroid fascinující příběh ze života mladých tuláků
Někdy stačí mít neomezené množství času, oči dokořán a ošoupaný foťák od kámoše. Když se osmnáctiletý syn pokladní a drobného zlodějíčka, který tou dobou trávil víc času ve státní věznici, než doma rozhodl, že odjede z Arizony, ještě netušil, že cesta vlakem promění celý jeho dosavadní život.
- Vladimír Mertlík: Židenický fašistický puč aneb zn. Udělej si sám!
Není neobvyklé, když expozé českých politických a veřejných osobností na téma českoněmeckých vztahů v meziválečném časoprostoru začínají až obdobím těsně před Mnichovskou dohodou a následným obsazením sudetských oblastí. Jejich obsah lze shrnout do floskulí „provokace Němců před Mnichovem“ a „Češi museli naložit peřiny na vagóny a opustit domovy“.
- Miroslav Kalousek složil mandát. Končí jeden z nejdéle sloužících poslanců
Předseda poslanců TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek dnes složil poslanecký mandát. Jeden z nejvýraznějších českých politiků poslední doby tak učinil prohlášením v úvodu sněmovní schůze. Už v polovině loňského roku oznámil, že nebude letos do dolní komory kandidovat. Načasování svého odchodu dnes vysvětlil brzkým startem předvolební kampaně.
- Vlha, orel kulometník i slepice. Taková je prý naše Alenka
Alenka jako pipinka, pardon ptáček. To je téma uplynulých dní - fanoušek Aleny Schillerové vytvořil portfolio, kde ministryni financí srovnal s fotkami ptáků celého světa. Dokonce i Ále se to tak líbilo, že to sama sdílela. Asi neviděla tu fotku sebe a slepičky, o kousek níž. Sama to ale vylepšila příspěvkem o Palachovi, někdo by jí asi měl připomenout, jak moc se kamarádí s KSČM a jak moc se s nima Palach nekamarádil...
- Zdeněk Sternberg: Mám obavy, aby to v Česku zase neústilo do nějakého autokratického režimu
S trochou fantazie si můžeme představit, že kdyby před sto lety nevznikla republika, ale monarchie, mohl být dnes českým králem právě on. Zdeněk Sternberg patřil ke starobylému českému šlechtickému rodu, který tu žije už víc než osm století. K nešťastné příležitosti jeho úmrtí přinášíme dřívější rozhovor, který Reflexu poskytl.
- Chcíplý pes začíná zavánět. K otevření hospod chce zneužít politické svobody a vydávat je za stranické buňky
Nápad iniciativy Chcípl pes otevřít restaurace a další provozovny jako „politické buňky“ nově vznikajícího politického hnutí není nic jiného než snaha ohýbat vládní protiepidemická opatření ve svůj prospěch. Řeči organizátorů o tom, že jim primárně nejde o peníze, ale o právní stát, jsou hloupé – státní moc je může časem zneužít jako argument proti tomu, kdo by případně vyzýval k občanské neposlušnosti ze skutečně vyšších, neosobních pohnutek.
- Nad otevřením skiareálů stále visí otazník. Nejpravděpodobnější termín je 29. leden
Přestože tuzemská horská střediska v posledních dnech čelí přívalům nového sněhu, provozovatelé skiareálů masivně zasněžují a upravují sjezdovky rolbami, je obnovení provozu vleků a lanovek stále zahaleno do mlhy nejistoty. Ve středu se situací okolo skiareálů opět bude na svém jednání zabývat vláda. Dosud platí stav, že jejich provoz je zakázán do pátku 22. ledna.
- Senior obdrží státní vyznamenání za to, že se dokázal registrovat na očkování. Jako jediný
Když vláda minulý týden spustila web na registraci k očkování proti koronaviru pro občany starší osmdesáti let, nikdo nečekal, že se někomu podaří registrovat. Ostatně vše bylo navržené tak, aby se senioři registrovat nezvládli.
- Fotograf a cestovatel Jiří Páleníček: Moje pětka nej zážitků
Dívám-li se zpět na svých posledních třicet let na plný cestovatelský úvazek, děkuji osudu, že mi tolikrát umožnil být ve správnou dobu na správném místě. Nebylo možné začít se živit jako fotograf píšící o cizích zemích v lepší době než po roce 1989, kdy se otevřely hranice a všechny časopisy netrpělivě čekaly na cestovatelské reportáže.
- Zlaté medaile, ale i nahota a zvláštní výroky aneb Legendární carevna gymnastiky Světlana Chorkinová
Sedm olympijských medailí, dvě z toho zlaté. Nevídané úspěchy na mistrovstvích. Výjimečný umělecký projev. Ale také nesportovní chování, prapodivné výroky, sexy fotky pro playboy a hledání kariéry v politice nebo mezi zpěváky. Takový je život fenomenální gymnastky Světlany Chorkinové.
- Fotoreportáž Kataríny Liškové: Mé jméno je Guatemala
Guatemala mě vždycky fascinovala. Těžko to vysvětlit… Směs vzrušující historie, hrdého národa, barevnosti krojů, pevných tradic - a zároveň jakýsi vzdálený pocit domova.
- Rakušan: S Piráty máme na vítězství, lidé z ANO nemyslí samostatně, za našeho poslance Pávka se omlouvám
Nouzový stav navrhneme prodloužit jen o několik dní, chceme od vlády přesné vysvětlení, proč ho potřebuje, říká předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Role opozice je teď v odbornosti a konkrétních návrzích, ne v obecné kritice. S Piráty si jeho hnutí věří na víc než 25 % v podzimních sněmovních volbách. Kandidovat už by za ně ale neměl poslanec Petr Pávek, za kterého se Rakušan kvůli šíření dezinformací omlouvá.
- Za nezvládnutý registrační systém na očkování budou padat... ne hlavy, ale vyznamenání!
Registrace na očkování skončila jedním velkým fiaskem, státní rozpočet se topí v dluzích a zoufalí rodiče nemohli svým dětem koupit ani pastelky. Hnutí ANO ale tvrdí, že vše skvěle funguje a Andrej dokonce navrhuje vyznamenat muže, který se na registračním systému k očkování podílel. V Událostech Luďka Staňka si dnes vysvětlíme, co je to za podivnou komunikační kampaň...
- Nedělní chvilka pohádek od oblíbeného vypravěče Andreje
Čau lidi, je tu pondělí a máme tu další pohádky ovčí babišky! A my jsme je za vás opět sledovali, aby vám se neudělalo blbě. Vítejte v Událostech Luďka Staňka, jediném pořadu v Česku, kde můžeme klást Andreji Babišovi otázky, aniž by nám někdo vypnul mikrofon.
- Loučíme se s Melanií Trump. První dámou, která byla úplně jiná, než všechny ostatní
Narodila se ve Slovinsku, tehdy součásti socialistické Jugoslávie, kariéru udělala jako modelka. V roce 1996 přesídlila Melania Trumpová (50) do USA, kde na jedné párty potkala realitního magnáta Donalda Trumpa a stala se jeho třetí ženou. V té době jistě vůbec netušila, že se jako druhá cizinka v historii v roce 2017 stane první dámou USA. Svůj post ovšem podruhé už neobhájila.
- Před a po: Známé ženy, které se svlékly pro Playboy. Jak vypadají dnes?
Byly krásné, mladé, s bujnými dekolty a perfektně tvarovanými boky. Muži po nich toužili, ženy jim záviděly. Jak bývalé playmates vypadají dnes?
- Držte si úroveň, zkuste být zdvořilá aneb Když se ministryni financí nelíbí kritika
Státní rozpočet, veřejné finance, zadlužení republiky… Samá důležitá témata, takže tomu odpovídá i dramatičnost debaty. Zvlášť když se v ní sejdou tři ženy s vyhraněnými ekonomickými názory. A hlavně pokud je mezi nimi i ministryně financí Alena Schillerová.
- Nová supervelmoc uprostřed Evropy. Před 150 lety bylo vyhlášením císařství poprvé sjednoceno Německo
Píše se středa 18. ledna 1871. V Zrcadlovém sále na zámku ve Versailles u Paříže se schází desítky knížat, zástupců hanzovních měst či vysokých vojenských důstojníků. Nejedná se však o Francouze, mateřskou řečí přítomných je němčina. Jejich setkání má symbolický i zlomový význam. Na půdě odvěkého a nyní pokořeného francouzského rivala je pod taktovkou ambiciózního pruského království vyhlášeno sjednocení německých států a vyhlášení Německého císařství v čele s císařem Vilémem I. a kancléřem Otto von Bismarckem. Dnes od této události uplynulo rovných 150 let.
- Jabkenická myslivna: Místo, kde Bedřich Smetana stvořil svá nejznámější díla
Před hájovnou na okraji Jabkenic na Mladoboleslavsku se na chvíli zastavte. Možná zaslechnete naříkavý tón klarinetu, dusot koní, vše, co Bedřich Smetana vložil do svého snad nejznámějšího díla Má vlast.
- Bond girl s krátkou hereckou kariérou, Daniela Bianchi dala přednost rodinnému životu
V pravidelné seriálu věnovaném ženským protějškům slavného Jamese Bonda se zaměříme na druhou Bond girl, Italku Danielu Bianchi. Ta měla se svou předchůdkyní hodně společného, role v bondovce byla největší hereckou příležitostí, podobně jako Ursula Andressová musela být předabována kvůli přízvuku. Zajímavostí je, že drží titul nejmladší Bond girl, v době natáčení jí bylo dvacet jedna let.
- Turecké město Antalya: Místo, kde se snoubí vliv Evropy s krásami Orientu
Turecké město Antalya je nejen známým letoviskem, ale i vstupní branou do oblasti hojně poseté antickými památkami. Osobně jsem již do tohoto zajímavého města zavítal několikrát a rozhodně jeho prohlídku doporučuji každému návštěvníkovi Turecka. Je to město plně moderní, ale má i svou zachovalou starověkou část a nádhernou přírodní scenérii pobřežních útesů. Zároveň je to místo snoubící vliv Evropy a Orientu.
- Vladimír Mertlík: Chodí covid okolo, nedívej se na něho
Praha 6 již druhým rokem žádá prezidenta, aby otevřel Hrad, protože není jeho, ale výsledkem je jen to, že Miloš Zeman místo Hradu otevřel své mluvítko vtipnosti. Zavřen je už i lánský zámek, ač Zpětné zrcátko pamatuje, jak se ve věku Kapesního zrcátka v místní oboře procházelo s babičkou. Zrodil se ale nápad! Pokud je mezi žádostí na otevření sídel a otevřením mluvítka prezidenta přímá souvislost, stojí za úvahu požádat o zavření obou objektů… Za dodržení pravidla té přímé souvislosti by se nám mnohým ulevilo. A to se vyplatí!
- Vietnamský Generál Giap: Hrdina, který zničil Francouze, odrazil Američany i Číňany
Vietnam to během svých moderních dějin neměl vůbec lehké - okupovalo ho hned několik mocností, neustále se zde válčilo, umírali nevinní a dodnes zde vládne - umírněný - komunismus. Na změnách politického podnebí v zemi měl velký podíl generál Vo Nguyen Giap, který hned dvakrát osvobodil Vietnam od dvou mocností.
- Opráski s historje: Jak na hrážek
Zakladatelem genetiky se před více jak 150 lety stal Gregor Mendel, rodák z Brna. Dědičnost zkoumal na rostlinách hrachu, které křížil a sledoval, jaký vliv to má na potomstvo. Z experimentů pak zveřejňoval jen ty, které podporovaly jeho teorii nejlípe. Ty nepovedené mu asi skončily v žaludku.
- Stopem po střeše světa aneb Z Dušanbe do kyrgyzské Oše po legendární horské silnici M41
Můj plán byl prostý: přejet Pamír, třetí nejvyšší pohoří světa, po legendární Pamírské dálnici. To znamená téměř 1500 kilometrů z Dušanbe do kyrgyzské Oše. Oddán osudu, pomalému tempu cestování a fotografické touze zdokumentovat těžký život Pamířanů na jednom z nejodlehlejších osídlených míst naší planety.
- Psychiatr Tylš: Psychedelika můžou zlepšit kvalitu života, ketamin léčí deprese i alkoholismus
Psychedelická terapie zlepšuje lidem v terminální fázi kvalitu života, v naší práci s ketaminem pomáháme lidem s různými diagnózami, říká Filip Tylš z Národního ústavu duševního zdraví, spoluzakladatel České psychedelické společnosti a kliniky Psyon. V rozhovoru popisuje, jak přesně s ketaminem v terapii pracují a v čem jsou její terapeutické účinky. V rámci studií používají i další látky, které ale v Česku jinak povolené zatím nejsou.