Časopis Reflex.cz
Aktuální číslo časopisu Reflex online.   
- Slovenské volby ovládly „emocionální hecovačky”. Odklon od Západu zatím nehrozí
Je poslední sobota v září a po obědě Michal Kačerik nabádá svoje jedenáctiletá dvojčata, aby se šla obléknout. Malé slečny vymění domácí oblečení za slavnostní puntíkaté šaty, zatímco jejich otec se převlékne do tmavě modré košile a kalhot od saka. Vypadají, že jdou na svatbu. Místo toho ale zamíří k budově bratislavské základní školy Majerníkova. Tam se dnes třídy proměnily ve volební místnosti. “Je to pro nás velká událost, takže jsme se také na to patřičně oblékli. Dnes se rozhoduje o budoucím směřování naší země,” říká cestou Kačerik, který vyučuje právo na univerzitě J. A. Komenského. Jeho manželka je pediatrička a volit byla už v sedm hodin ráno, kdy se volební místnosti otevřely. “Ještě stále nevím, komu to hodím, rozhoduji se mezi dvěma stranami, obě jsou proevropské,” přiznává těsně před školou Kačerik. Voličů, kteří se rozhodují až na poslední chvíli, je v těchto volbách překvapivě hodně.
- Zemřel bývalý šéf Komerční banky a senátor ODS Richard Salzmann. Patřil k osobnostem ekonomické transformace
V pondělí zemřel bankéř Richard Salzmann, někdejší generální ředitel Komerční banky (KB) a senátor za ODS. Bylo mu 94 let. Dnes to ČTK potvrdila jeho dcera Eva Salzmannová. Patřil k známým osobnostem období ekonomické transformace po pádu komunistického režimu. Šéfem Komerční banky (KB) byl sem let a senátorem za ODS čtyři roky.
- Adéla Knapová: Sedím v chodbě na zemi a slyším, jak nedaleko dopadají rakety. Ať všichni zůstaneme celí!
Dobrý den z Charkova. Už zase sedím na dece na zemi mezi dvojitými dveřmi vstupu do bytu a sleduju na mobilu zprávy od dobrovolníků a vojáků, co mají na starosti ochranu nejen vzdušného koridoru nad Charkovskou oblastí. Tentokrát alarm i jejich zpráva, že na město letí rakety, přišly o několik desítek vteřin dřív, než jsem ucítila a posléze uslyšela první výbuch. Odhadem tak čtyři kilometry od bytu (předevčírem v jednu v noci dopadly rakety o notný kus blíž a ano, to jsem se opravdu hodně bála, naprasklo sklo v okně a celý dům se třásl, autům na ulici spustily alarmy), v němž tady žiju v památkově chráněném domě Slovo, kam jsem byla pozvána Charkovským literárním muzeem na spisovatelskou rezidenci.
- S Ficem nechci sedět ve vládě, tvrdil Reflexu Pellegrini. Teď rozhodne, co se stane na Slovensku. Změní názor?
Jedním z rozhodujících hráčů na slovenské politické scéně se po sobotních volbách stal bývalý premiér a předseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini (47). Podle všeho bez něj nebude sestavena žádná vláda. Co ale Pellegrini chce a co si myslí? Na to již v květnu odpověděl v rozhovoru pro Reflex. Stejné otázky jsou mu ale kladeny i dnes. Například zda by si sedl do jedné vlády s vítězem voleb Robertem Ficem, a pokud by se předsedou vlády stal on sám, jak by změnil Slovensko. Pod vlivem výsledků voleb možná teď bude muset změnit názory.
- Kvíz: Skutečně znáte dobře Evropu? Kde je nejvyšší budova EU, kde vznikla první banka a kolik je vnitrozemských států?
Hlavní města Evropy nebo nejdelší řeky našeho kontinentu zná mnoho lidí. Existují zde ale i místa a věci, které veřejnost příliš nezná. Pokuste se je odhalit, určitě objevíte něco nového.
- Scenáristé stávkovali také proti umělé inteligenci. Jako první v dějinách. Teď se vrací do Hollywoodu
Po 148 dnech trvající stávce se scenáristé vrací do Hollywoodu. Studia jako Netflix, Walt Disney nebo HBO ustoupila většině požadavků Odborového sdružení scénáristů Writers Guild of America (WGA). A nešlo tentokrát jen o platy a pracovní podmínky. Filmový průmysl je jako první obor nucen regulovat využívání umělé inteligence, protože to byl další požadavek stávkujících scénáristů. Herci pak stále stávkují a i u nich se spor se studii týká kromě jiného i AI.
- Takhle jsme žili v 50. letech: Zapomenuté Československo očima amerického vojáka
Chicagský advokát Mark Susina sdílel na Instagramu kouzelné fotografie Prahy, které pořídil v roce 1957 jeho otec. Ten sloužil v armádě v sousedním Německu a v Praze strávil pár dní na dovolené. Některé z fotografií byly vystaveny v jejich domě, zbytek našel v krabici na půdě. Markův otec sice nikdy nebyl profesionálním fotografem, díky těmto snímkům ale vyhrál armádní fotografickou soutěž a v soutěži všech ozbrojených složek skončil na 2. místě.
- TMBK: Vtipy jako před lety už dnes dělat nemůžu, musím hledat cesty, jak cenzuru sociálních sítí obejít
Svým břitkým humorem baví Tomáš Břínek alias TMBK český internet 14 let a nedostatkem inspirace při tom rozhodně netrpí. Česká republika ho „furt překvapuje“. Největší limity cítí ze strany sociálních sítí. Koláže, se kterými sbíral první lajky na Facebooku, by dnes na stejné platformě publikovat nemohl, během pár hodin by byla jeho stránka zablokovaná. „Kdysi jsem mohl udělat Hitlera, co přijde do pekárny a chce půlku Šumavy. Teď už ne,“ říká digitální umělec a influencer s tím, že vtipy o nacistickém vůdci mu byly zpětně odstraněny i z fotogalerie. Aby tvůrčí omezení minimalizoval, nutí ho to být kreativnější a hledat stále nové cestičky. Možnost svobodně se projevit je pro něj klíčová, i když se rozhoduje, s kým bude spolupracovat. Častokrát nabídky odmítá.
- Bolí vás po celém dni nohy? Budete se divit proč!
Všechno nemusí být tak, jak na první pohled vypadá. Ve zdánlivě idylické domácnosti se často skrývá nepříjemné překvapení. Kde? Přímo pod vašima nohama.
- Piráti si odhlasovali vyloučení ministra Blažka z ODS, sebrali mu řidičák a změnili jméno na Ivoš Látal
Nejmocnější rozhodovací orgán v Evropě, Celostátní fórum Pirátské strany, minulý týden rozhodoval o osudu, životě, smrti i jméně ministra spravedlnosti Pavla Blažka.
- Nejodlehlejším místem světa je ostrov Tristan da Cunha. Všude je to tisíce kilometrů daleko
Název tomu nenasvědčuje, ale ostrov Tristan da Cunha na jihu Atlantického oceánu patří Velké Británii. Je zvláštní úplně ve všem. Od specifické angličtiny, přes obyvatele, kteří používají pouze devět příjmení, až po výjimečné životní podmínky. Především je to ale vůbec nejodlehlejší místo světa. Od nejbližšího obydleného místa, ostrova Svatá Helena, je vzdálen 2173 kilometrů. Od nejbližšího místa na nějakém kontinentu, břehů Afriky, leží 2400 kilometrů a od Jižní Ameriky 3360 kilometrů.
- Vlad III. Dracula vs. veškerá moc Osmanské říše: Valašské tažení skončilo nejasnou remízou
Od maličké zemičky na Balkáně bylo mimořádně stupidní postavit se nezměrné síle nejsilnější velmoci regionu – Osmanské říši. Turecké impérium, s nímž nedokázaly pohnout ani sjednocené síly křesťanstva, se ale vydalo na pochod do Valašska jenom proto, aby zjistilo, že jej čeká absolutní peklo.
- Pavel Páral: Státní nákup plynovodů někdo bude muset zaplatit. Jak to odnese daňový poplatník?
Vláda se rozhodla koupit společnost Net4Gas spravující tranzitní plynovod za tři až pět miliard korun, přestože ta dluží 33 miliard na úvěrech a dluhopisech a její hospodaření není a v nejbližších letech s takřka stoprocentní pravděpodobností nebude takové, aby ho mohla řádně splatit nebo přefinancovat novým dluhem za přijatelných podmínek. Její byznys, kterým byl tranzit ruského plynu přes Českou republiku, totiž umřel a už se v původních objemech nikdy nevrátí. Rozhodnutí vlády vyvolalo kritiku řady ekonomů, ale i mnohých médií. Podívejme se proč.
- Místo maršála starosta. Koněvova ulice v Praze je nově Hartigova. 5000 lidí si musí vyměnit občanku
V Praze 3 dnes začala výměna uličních nápisů v Hartigově ulici, která do neděle nesla název Koněvova. Jednu z prvních nových cedulí spolu s tabulí přibližující osobnost prvního žižkovského starosty Karla Hartiga dnes odhalili zástupci Prahy 3 u křížení ulice s Tachovským náměstím. Výměna nápisů má být uzavřena do konce října, obyvatelé ulice mají nyní půl roku na výměnu dokladů.
- Mění se doba a vkus, nástroje zůstávají, říká úspěšný průmyslový návrhář Jan Plecháč
Jan Plecháč (38) patří mezi nejúspěšnější průmyslové návrháře u nás. Pro letošní přehlídku Designblok připravil dvě instalace: firemní prezentaci sklárny Moser ve Veletržním paláci a putovní výstavu o současném českém sklu, která bude k vidění v zahradě před Míčovnou Pražského hradu. Třetím hlavním místem konání Designbloku 2023 (4.–8. října) je Uměleckoprůmyslové museum v Praze.
- Kávu si denně dá šest miliónů Čechů. Jak ji u nás máme nejraději? A kdo jsou největší kávoví závisláci?
Prvního října se slaví Mezinárodní den kávy. U této příležitosti jsme se podívali k nám i do světa a zjistili mnoho zajímavých faktů.
- Petr Sokol: Cesta Roberta Fica k čtvrtému premiérství může být ještě docela trnitá
Prezidentka Zuzana Čaputová by dnes měla Roberta Fica pověřit sestavením vlády. Slavný comeback trojnásobného expremiéra do čela slovenského kabinetu ale stále není úplnou tutovkou. Na cestě do barokního paláce, kde v centru Bratislavy sídlí slovenská vláda, totiž ještě čeká několik překážek, přestože Ficova vysněná koalice s Hlasem a Slovenskou národní stranou (SNS) bude mít v parlamentu přesvědčivou většinu 79 křesel z celkem 150.
- Sovětský „Photoshop“: V manipulaci s realitou a v cenzuře byli Rusové vždy napřed
Sovětští cenzoři si už dlouho před vynálezem Photoshopu uměli poradit. Pokud se na fotografii nacházel někdo, kdo přišel o status správného soudruha a leckdy v návaznosti na to i o život, jednoduše ho navždy vymazali. Z fotek i myslí lidí…
- Mašín: Bez žen by bratři Mašínové neuspěli, byly stejně statečné, mnohým vadilo, že je vytahuju ze stínu
„Málokterá rodina odevzdala téhle republice a boji za svobodu a nějaký vlastenecký étos v tom nejlepším slova smyslu víc než rodina bratří Mašínových,“ myslí si režisér Tomáš Mašín. Záměrně své vyjádření nevztahuje pouze na sourozence Josefa a Ctirada, stejnou míru odvahy podle něj projevily jejich matka se sestrou. Bez nich by se jeden z největších příběhů studené války dost možná ani neodehrál. Pro režiséra bylo proto důležité vytáhnout ženské postavy na světlo a mít je napříč celým filmem, což se spoustě lidí hrubě nelíbilo. Testosteronový mýtus ale není jediným, který Mašín snímkem Bratři narušuje. Už teď se dočítá, že je „hajzl“, a s blížící se premiérou naplánovanou na 26. října očekává, že invektiv bude přibývat, protože „v naší zemi má na příběh bratrů Mašínových názor skutečně každý.“
- Děláte maximum a stále máte špatnou imunitu? Víme, v čem je háček
Jeden den si užíváte sluníčka v kraťasech, další klepete kosu v bundě. Podzim si s vaším organismem krutě zahrává. Každoročně se s jeho příchodem opět objeví 5 nesmyslných mýtů, kterým už konečně přestaňte věřit. A bude vám hej!
- Čaputová pověří Fica sestavením vlády. S kým ji složí? Glosovali jsme slovenské volby
Parlamentní volby na Slovensku vyhrála strana Smer Roberta Fica, po sečtení 99 % okrsků má přes 22 % hlasů. Druhé Progresivní Slovensko získalo přes 17 %, těsně za ním je Hlas s necelými 15 %. Smer může složit koalici s rovněž levicovým Hlasem a nacionalistickou SNS. Lídr Hlasu Peter Pellegrini se však může přiklonit ke koalici s Progresivním Slovenskem a SaS. Prezidentka Čaputová již oznámila, že sestavením vlády v pondělí pověří Roberta Fica. Sčítání hlasů a povolební vyjádření politiků jsme sledovali online.
- Propadák nacionalistů a skokan Matovič. Čtyři největší překvapení slovenských voleb
Předčasné parlamentní volby na Slovensku mají očekávaného vítěze: stranu Směr expremiéra Roberta Fica. Kromě toho však výsledky přinesly i několik překvapení, například neúspěch radikální strany Republika nebo naopak vzestup odepisovaného expremiéra Igora Matoviče. Co ještě nečekaného se na Slovensku stalo?
- Viliam Buchert: Slovensko čeká s Ficem fičák, může za to šílenec Matovič i nevýrazný Šimečka
Na sociální sítích se objevil v souvislosti s výsledky předčasných slovenských voleb názor, že naše sousedy čeká ficák. To v narážce na jméno jednoznačného vítěze hlasování Roberta Fica a české slovo fičák. Ano bude to fičák i ficák. Důvody toho, jak volby dopadly, ale hledejme v tom, co všechno zkazily a prováděly od roku 2020 vlády Igora Matoviče, Eduarda Hegera i ta současná úřednická Ľudovíta Ódora. Byly to tři a půl roku chaosu, váhání a nekompetentnosti, které vrátily na politický trůn kontroverzního Fica. A mohli bychom v tom najít i poučení pro Česko.
- Faktor Ukrajina i slabý Šimečka. Pět důvodů, proč přesvědčivě vyhrál Robert Fico
Slovensko šlo včera spát s tím, že volby podle exit pollů vyhrálo antificovské, levicově liberální Progresivní Slovensko a že bude moci sestavit jemu blízkou vládu. Ráno se ovšem naši východní sousedi probudili s úplně opačným výsledkem. Reálný výsledek přinesl vítězství a triumfální comeback Robertu Ficovi a jeho straně Smer. Tady je několik důvodů, proč Robert Fico, který byl před třemi lety politicky na kolenou, nyní slaví a může se reálně těšit na čtvrté premiérství.
- Bohumil Pečinka: Slovensko promluvilo
Na slovenské politické scéně všechno bude, jak bylo, zdá se podle pohledu na výsledky voleb. Všechno je ve skutečnosti složitější. Mýlily se poslední průzkumy veřejného mínění i exit polly, které zjišťovaly voličské preference po opuštění volebních místností. Staronovým králem slovenské politiky se stal Robert Fico.
- Jefim Fištejn: Jeden z mnoha aneb Jak si republikáni berou zpět americká města
Rok před prezidentskými volbami se politické nálady ve Spojených státech začínají povážlivě měnit. I když změna je, jak se říká, povětšině atmosférická, je to vidět doslova na všem. Svědčí o tom poslední průzkumy veřejného mínění, podle nichž vyzyvatel Donald Trump po dlouhých měsících dohnal a předehnal ve voličské oblibě stávajícího prezidenta Bidena. Poukazují na to i rychle se měnící poměry sil mezi státy a městy ovládanými demokratickou nebo republikánskou reprezentací.
- Říjnové Akty X v barvách: Zašlete nám svou fotografii na téma BARVY a zúčastněte se tak soutěže Reflexu!
Nové kolo populární fotografické soutěže Reflexu Aktů X je opět zde. Téma pro měsíc říjen jsou "BARVY". Fotografové, fotografky a modelky nám mohou zasílat své aktové fotografie prostřednictvím odkazu níže a soutěžit tak o možnost publikace v časopise a sociálních sítích Reflexu. Podrobnosti o soutěži se dočtete níže.
- Návod, jak sledovat noční slovenské volební drama jako profík
Pro našince můžeme být čtení výsledků slovenských voleb trochu komplikované. V zemi pod Tatrami je opravdu mnoho stran, dostat se jich může do parlamentu třeba i deset, a ne každý má kapacitu sledovat, kdo s kým bude po volbách spolupracovat a kdo ne. Nabízíme tedy krátký návod, jak výsledek jednoduše rozklíčovat.
- Jan Studnička: Pořiďte si teplé kabáty, studená válka je zpátky
Posledních pár týdnů bylo pro mezinárodní politiku skutečně velice plodných. Měli jsme summit G20, ekonomické Bratrstvo kočičí pracky, totiž skupina BRICS, rozeslala pozvánky do svého klubu, Amerika se přetlačuje s Čínou o třetí svět a Afrika chce moc moc obchodovat s Ruskem. A co jako budeme v tomhle guláši dělat my?
- Nejsem umělec, jen řemeslník, říká herec Michael Ironside, host festivalu Future Gate
Michael Ironside (73) je hlavním hostem festivalu sci-fi filmů Future Gate, který se koná v Praze a 3. října se přesune do Brna a dalších měst. Kanadský herec, který často ztvárňuje padouchy, proslavil se hororem Scanners, hrál v hitu Top Gun a několikrát spolupracoval s Paulem Verhoevenem, na slavnostním zahájení festivalu v pražském kině Lucerna převzal cenu za přínos žánru sci-fi. Diskusí s diváky se zúčastní po projekcích filmů Vesmírná pěchota (30. září v pražské Lucerně, 3. října v brněnském Artu) a Scanners (1. října Lucerna, 3. října Art).
- Vladimír Mertlík: Mnichovská dohoda, II. díl – Zbabělost se neodpouští
Pětaosmdesát let uplynulo od události, která tragicky poznamenala nejen životy tří generací jednotlivců, ale i tři generace celé společnosti. Událost, která pojmům spojenec, přítel, pravda a lež dala jiné významy. Událost, která ukázala, že lež má tak krátké nohy, jak jí dovolíme. Vraťme se po včerejší první části mnichovské tragédie znovu do posledních dnů září roku 1938.
- Kvíz: Víte kde se nacházejí v Česku místa jako Kokotsko, Pičín, Šukačka, Řitka, Močovice nebo Smraďavka?
Čeština je nádherný a pestrý jazyk, ve kterém najdeme mnoho pozoruhodných slov. Týká se to i názvů některých obcí a míst. Vyzkoušejte si v kvízu, v kterých okresech republiky se nacházejí.
- Pekarová: Ministr Blažek má poslední varování, příště dostane červenou kartu
Předsedkyně poslanecké sněmovny a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová věří že sebereflexe vládě nechybí. Je si vědoma svých chyb a dělá co může. „Nejde všechno vyřešit okamžitě a nějakým zázračným receptem,” přirovnává Pekarová kroky vlády k stavbě vozovky. Stejně jako silnici je veřejné finance potřeba opravit a jde o nutné kroky k tomu, aby vše zas fungovalo. To že je je Igor Stříž stále ve funkci připisuje za vinu panu ministru Blažkovi. „Pokud se v budoucnu objeví nějaký další průšvih pana Blažka, tak to bude červená,” říká Pekarová.
- K čemu je mít štěstí jako Ir, když máte třídu plnou spratků? To pak jeden krade jako Čech a chlastá jako Dán
O každém národě ve světě panuje nějaký zobecňující názor. V Česku se například říká: Má štěstí jako Ir. Je lakomý jako Skot. Chlastá jako Dán. Je spolehlivý jako Švýcar. Všichni Angličani mají hnusné zuby. A co se říká o nás? No, pokud někdo o České reublice vůbec slyšel, stále panuje názor: Krade jako Čech. Hm. Vůbec nic z toho není pravda a kde se tyto „pravdy“ berou, nechápu.
- Petr Sokol: Slovenské volby nejspíš skončí jako horor. Fico je Mečiarův dědic
V sobotu se na Slovensku konají parlamentní volby. Do poslední chvíle je, jak už to u voleb bývá, velmi nejasný výsledek. Co ale jasné je, že bude jen stěží pozitivní. Politická scéna na Slovensku je velmi roztříštěná a kromě hádavých politiků se o slovo hlásí i řada extremistů. O tom, jaké jsou scénáře voleb a následného vývoje, jsme si povídali s politologem Petrem Sokolem.
- Reflex se nemusí omlouvat za Pitomia. Podle Nejvyššího soudu bylo možné Okamurovy názory považovat za hloupé
Týdeník Reflex se nemusí předsedovi SPD Tomiu Okamurovi omluvit za to, že ho v časopise i na webu nazýval Pitomiem. Okamura podle Nejvyššího soudu (NS) musí projevit vyšší stupeň tolerance. NS v dnes zveřejněném rozhodnutí změnil rozhodnutí odvolacího soudu a potvrdil verdikt prvoinstančního.
- Adéla Knapová: Road trip do Charkova aneb Přivykání válce je stále rychlejší
Byla jsem pozvána na literární rezidenci do charkovského Domu Slovo. A tak jsem projela napříč Ukrajinou a včera těsně před zákazem nočního vycházení sem dorazila. No a takhle tu vypadá letecký poplach - nikdo si ho nevšímá.
- Jako bych potřebovala svolení, abych napsala vlastní věc, říká Anita Briem o pozici žen ve filmovém průmyslu
Na festivalu televizních a webových seriálů Serial Killer, jehož šestý ročník proběhl minulý týden v Brně, mluvila v rámci programu pro profesionály na téma herců-scenáristů. S oběma profesemi má totiž zkušenosti. Islanďanka Anita Briem (41) byla k vidění ve filmech Cesta do středu Země či Krásné bytosti, hrála anglickou královnu Jane Seymour v seriálu Tudorovci a do Brna si odskočila z natáčení druhé řady série Premiér. Začátkem října má na Islandu premiéru její autorský televizní seriál As Long As We Live, do kterého promítla mnoho ze svých osobních, často intimních zkušeností.
- Loučení s Archou a Nedomovým Rudolfinem dává vzpomenout na fenomenální 90. léta
Dvě příspěvkové organizace, Divadlo Archa a Galerie Rudolfinum, začaly fungovat v roce 1994, kdy Česko přetékalo skvělou kulturou. Nyní, po téměř třiceti letech, se loučí se svými řediteli a asi i se svou stávající podobou. Aspoň že finiš Archy bude skutečně velkolepý.
- Bojíte se v práci říct svůj vlastní názor? Chce to změnu!
- Zkoušíme volit různé politiky, ale skoro vždy je to velké zklamání, říkají lidé na středním Slovensku
Banská Bystrica, Banská Štiavnica (od našeho zvláštního zpravodaje) – pár facek a občas křik. Jinak byla předvolební kampaň na Slovensku, která už skončila, málo zajímavá. Přestože většina místních voličů po politicích žádá, aby řešili drahé energie a potraviny nebo problémy ve zdravotnictví, země je místo toho poseta billboardy s hesly proti migrantům. Přitom toto téma podle průzkumů považuje za zásadní jen desetina občanů. I z těchto důvodů mnozí voliči pořád váhají, zda k sobotním volbám vůbec půjdou a koho si vybrat. U toho dodávají, že už zažili od vzniku samostatného Slovenska v roce 1993 příliš mnoho zklamání.
- Mnichov 1938: Strhující vyprávění o událostech před zradou i Hitlerových obavách z československých divizí
Před polednem 28. září 1938 se v říšském kancléřství na berlínské WilhelmstraBe objevil italský velvyslanec Attolico. Byl rozčilením celý rudý. "Musím vám odevzdat naléhavé poselství od duceho," volal již ode dveří na Hitlera. "Britská vláda právě do Říma oznámila, že by přijala duceho zprostředkování v sudetoněmecké otázce. Tvrdí, že rozdíly v názorech na řešení jsou poměrně malé." Tlumočník Schmidt rychle překládal Attolikova slova: "Duce si myslí, že přijetí britského návrhu je výhodné."
- Vladimír Mertlík: Večírek na Arcis Strasse 12 aneb Příběh o spojenectví a zradě, lhostejnosti a sobectví
Neuplyne den, aby se nehrotil konflikt české společnosti ohledně války na Ukrajině. Marně člověk pátrá po důvodech, občasných srocení stáda ovcí poté, co pasákům odevzdalo desátek mezd a důchodů, které jim prý jinak nestačí ani na důstojnou smrt hladem. Podle vlajek nad jejich hlavami je důvodem účasti na náckovských happeninzích flastenectví a starost o budoucnost jejich dětí. Skutečnost je však jiná. Leitmotiv nenávisti těchto přežvýkavců má jméno Sobectví. Chcimírům je fuk, kdo a proč na Ukrajině válčí. Domnívají se, že na konci války, k němuž vede nejrychlejší cesta přes bezbrannou Ukrajinu, kde končí peníze Našichlidí. Jakmile nastane věčný ruský mír, bude všeho dost. A koneckonců, co je nám do toho!